Windows 7 Hibernation

Windows 7’de Control Panel’deki Power Options seçeneği ile güç planlarınızı yönetebilirsiniz. Hibernation kelime anlamı olarak “Kış Uykusu” anlamına gelir. Ben burada sizlere hibernation durumunu nasıl kullanacağınızdan bahsedeceğim.Bilgisayarın kapanması durumuna “hibernation” denir. Makinayı hibernate ettiğinizde ram’in içerisinde ne varsa tüm dosyaları bir yere kaydedip makinayı kapatmanızı sağlıyor. Aslında hibernation’ın yaptığı işlem tıpkı Vmware Workstation üzerindeki “Suspend” butonunun yaptığı işlem ile aynı. Makinayı hibernate edebilmek için RAM’iniz kadar yerin diskinizde olması gerekiyor. Komutu girince oluşan dosya “hiberfil.sys”.

Hiberfil.sys dosyası normal şartlarda görünmez durumdadır.Bu dosyayı görmeniz için gizli dosyaları göster seçeneğini aktif etmelisiniz.

Hibernate servisini çalıştırmak için komut satırına “powercfg /h on“ komutunu girmeniz yeterli.

Bilgisayarınızı hibernate etmek için ise komut satırına “shutdown /h” komutunu girebilirsiniz.

Bu komut ile birlikte bilgisayarınız kapanacak, RAM’deki verileriniz diske kaydedilecek, bu işlem bittikten sonra bilgisayarınızın elektriği kesilecek power butonuna bastığınızda işlemlerinize kaldığınız yerden devam edebileceksiniz. Bu komutları çalıştırabilmeniz için administrator hakkına sahip olmalısınız.

Hibernate servisini kapatmak için komut satırına “powercfg /h off“ komutunu girmeniz yeterli.

Yararlı olması Dileğiyle…..

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s