System State Backup & Authoritative Restore

Günümüzde sistem yöneticileri açısından en önemli operasyonlardan biri olan yedekleme(backup) işlemi hayati bir önem arz etmektedir. Çalıştığınız işyerinde veya dışarıdan destek verdiğiniz firmalar için üzerinde çalışılan sunucuların bozulması var olan işleyişin durmasına neden olabilir. Bu gibi durumlarda var olan operasyonel süreçlerin bozulmaması için üzerinde çalışılan sunucuların (bu bir domain controller olabilir, Exchange Server da olabilir) yedeğinin alınması gerekir. Windows Server 2008 R2 üzerinde yedek alma işlemi ve yedekten geri dönme işlemi Windows Server 2003 üzerinde yapılan işleme göre daha farklıdır. Ben bu yazımda sizlere komut satırını kullanarak system state yedeğinin nasıl alınacağını anlatacağım. Windows Server 2008 R2 üzerinde grafiksel arayüzü kullanarak yedek alma ve yedekten geri dönme işlemleri için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

http://www.yazilimdevi.com/yazilimdevi/Makaleler-1112-windows-server-2008-r2-active-directory-backup-and-restore.aspx

http://www.yazilimdevi.com/yazilimdevi/Makaleler-1137-windows-server-2008-r2-active-directory-backup-and-restore–ii.aspx

Windows Server 2003 üzerinde yedek alma ve yedekten geri dönme işlemleri için ntbackup aracı kullanılıyordu. Ntbackup aracı varsayılanda kurulu geliyordu fakat Windows Server 2008 R2 için durum biraz daha farklı bir hal aldı. System state yedeğini almak için ilk yapacağınız işlem Server Manager konsolu üzerinden Features bölümünden Windows Server Backup özelliğini kurmanız gerekiyor.

Gerekli olan özelliğin kurulumunu yaptıktan sonra komut satırına geçip “wbadmin start systemstatebackup –backuptarget:c:” komutunu girelim.

Karşımıza gelen uyarıda aynı disk üzerinde yedekleme yapamayacağınızı belirten bir uyarı mesajı ile karşılaşıyoruz. Böyle bir uygulamayı gerçekleştirmek için ufak bir registry ayarı yapmalısınız.

Yukarıdaki pencerede de görüldüğü gibi HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\ wbengine içerisinde “SystemStateBackup” adında bir anahtar ve bunun içerisinde “AllowSSBToAnyVolume” adında bir DWORD oluşturup değerini ise “1” olarak atayalım. Gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra işlemimize devam edelim.

İşlemimizin başarılı ile gerçekleştiğini görebilirsiniz. Wbadmin komutu ile yapmak istedğiniz işlemler için komut satırına “wbadmin” yazmanız yeterli olacaktır.

Yedekleme işlemini gerçekleştirdikten sonra şimdi authoritative restore işlemini gerçekleştirelim.
Domain Controller olan bilgisayarımız üzerinde “Omer Ucler” adlı kullanıcıyı silelim ve wbadmin aracı ile daha önceden almış olduğumuz system state yedeği ile kullanıcımızı geri getirelim.

Domain Controller olan bilgisayarımızı restart edip bilgisayarımızı Directory Services Mode ile açalım. Karşınıza gelen password penceresinde Active Directory kurulumunu gerçekleştirirken kullandığınız password’ü kullanabilirsiniz.

Bilgisayarımızı Directory Services Restore Mode ile açtıktan sonra komut satırı penceresini açalım daha sonra “wbadmin get versions” komutunu kullanarak belirli bir konumda kurtarılan yedeklerin listesini görebilirsiniz.

“wbadmin start systemstaterecovery –version:08/04/2012-14:26” komutunu kullanarak alınan systemstate yedeğinin geri getirilmesini sağlayalım.

Yedekleme işlemi gerçekleştikten sonra karşınıza gelen “Bilgisayarınızı yeniden başlatmak istiyor musunuz?”  sorusuna “Hayır” cevabını verip yeni bir komut satırı açalım. Açılan komut satırına sırasıyla “ntdsutil, activate instance ntds, authoritative restore, restore object “cn=Omer Ucler, cn=Users, dc=omer, dc=com” yazıp authoritative restore işlemimizi sonlandıralım.

Bilgisayarınız açıldığında Active Directory Users and Computers ekranında silmiş olduğunuz kullanıcının geri geldiğini görebilirsiniz.

Sisteminizde bir Domain Controller varsa aldığınız yedekten kolayca geri dönebilirsiniz. Fakat ortamınızda birden fazla domain controller varsa sistem yedeğinden dönme işlemi bu kadar kolay değildir. Bu işlemi sadece yetkili kullancılar ile yapabilirsiniz (Ntdsutil).

Faydalı Olması Dileğiyle…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s