Zone Aging and Scavenging

Zone altında yaratılan kayıtlar siz bu kayıtları silene kadar zone altında kalmaya devam ederler. Fakat domain içerisine dahil olan bilgisayarlar kendi ağ kayıtlarını girerler.Peki makina herhangi bir nedenden dolayı “down” olursa ve makinaya ulaşılamazsa bu kayıtların kendi kendine silinmesi sizin açınızdan ne kadar yararlı olur? Yüzlerce makinanız varsa sorunuzun cevabı evet olacaktır. Bu gibi  durumlarda aging özelliğini kullanabilirsiniz. Ortamda birçok istemci makinanız varsa ve çalışma ortamınızda çok miktarda sirkülasyon oluyorsa bir süre sonra otomatik olarak geri gelmeyen istemcilerin kayıtlarını temizlemek istiyorsanız bu özelliği kullanabilirsiniz. Bir kaydın belirli bir zaman sonra otomatik olarak silinmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlemler iki aşamadan oluşan bir mekanizmaya sahiptir.

-Kaydın yaşlanması (Kaydın süresinin doldurulması)

-Süresi dolan kayıtları kontrol edip temizleyen mekanizmanın çalıştırılması

Aging işlemini uygulamak istediğiniz zone’un özelliklerinden “Aging” butonuna tıklayalım.

Karşımıza gelen Zone Aging/Scavenging Properties penceresinde “Scavenge stale resource records” seçeneğini enable hale getirmelisiniz. No refresh Interval ve Refresh Interval süresinin toplamı kaydın ne zaman silineceğini gösterir. Kayıt girildikten sonra (No Refresh Interval) ilk 7 gün içerisinde kaydın sahibi olan bilgisayar DNS’e ne kadar gelirse gelsin DNS o bilgisayar’a ait kaydı güncellemez. (IP değişmemişse) İkinci 7 gün içerisinde ise mutlaka kaydın sahibi olan bilgisayarın DNS’e gelmesi gerekiyor. Eğer kaydın sahibi DNS’e gelmezse kaydın süresi dolar ve kaydı silinir. Süresi dolan kaydın kontrol edilip silinmesi için sunucu üzerinde de gerekli ayarın yapılması gerekir. Şimdi sunucu üzerinde gerekli yapılandırmayı gerçekleştirelim. DNS server’a sağ tıklayıp Properties seçeneğini seçelim. Karşınıza gelen ekranda “Advanced” tabına gelelim.

Bu pencerede “Enable automatic scavenging of stale records” seçeneğini enable hale getirmelisiniz. Yaptığınız bu ayar ile kayıtların ne kadar zamanda bir kontrol edileceğini belirleyebilirsiniz. Bunu yapmazsanız diğer tarafta yaptığınız bir ayarın hiçbir etkisi olmaz. Bu ayarı yapıp diğer taraftaki ayarı yapılandırmazsanız bu seferde hiçbir kaydın süresi dolmaz. Bu işlemi toplu halde yapmak istiyorsanız zone’lar üzerinde aging özelliğini açmak istiyorsanız Server’a sağ tıklayıp “Set Aging/Scavenging for all zones” seçeneğini seçebilirsiniz. Buradan bütün zone’lar için olması gereken süreyi ayarlayabilirsiniz. Bu işlemi varolan Active Directory Integrated Zone’lara uygulayabilirsiniz.

Aşağıdaki ekranda “Apply these settings to the existing Active Directory Integrated Zone” seçeneği seçmezseniz yeni zone’lar için,seçerseniz varolan zone’lar üzerinde de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Burada yapılan toplu işlem sadece Active Directory Integrated zone’ları etkiler. Primary zone’lar için bu işlemi yapmak istiyorsanız zone’un özelliğinden ilgili seçeneği aktif etmelisiniz.

Faydalı Olması Dileğiyle …

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s