DNS Application Partition

Active Directory içerisinde bir bölüm (partition) yaratabilirsiniz. Peki neden partition yaratır ve onu kullanma gereği duyarsınız? Örneğin a.com domainine sahip bir ortamda birkaç şube yapısına sahipsiniz.Bu şube yapılarının her biri içerisinde bir domain controller mevcut,ve her domain controller olan makinelerinizin üzerinde DNS servisi mevcut.

A lokasyonunda bulunan partitionın sadece C lokasyonuna gitmesini sağlayalım.Bu gibi durumlarda DNS üzerinde Active Directory Integrated Zone yapısını kullanırsanız forest yada domain içerisinde bulunan partitionlar birbirleri ile olduğu gibi replike olurlar. Application Partition yapısını kullanarak istediğiniz partititonları istediğiniz Domain Controller’lar üzerinde replike edebilirsiniz.

Dnscmd komutunu kullanarak Application Partition yapısını oluşturabilirsiniz. “Dnscmd /createdirectorypartition yazilimdevi.omer.com” Burada dikkat edilecek en önemli husus yazilimdevi.omer.com adı oluşturacağımız application partition yapısının adını temsil ediyor.

Oluşturduğunuz Application Partition yapısını  Domain Controller üzerinde listelemek için “Dnscmd server2.branch1.omer.com /enlistdirectorypartition yazilimdevi.omer.com” komutunu kullanarak ilgili parametrenin Server2 bilgisayarı üzerinde listelenmesini sağlayabilirsiniz.

Gerekli replikasyonun yapılıp yapılmadığını “repadmin /showrepl” komutunu kullanarak kontrol edebilirsiniz. Tüm bu uygulamalardan sonra Zone oluşturma işlemi esnasında artık Application Partition yapısının aktif olduğunu görebilirsiniz.

W2K8R2 sunucusu üzerinde yazilimdevi.omer.com zone’nunu Server2.Branch1.omer.com FQDN’e sahip olan bilgisayar üzerinde replike etmek için deneme testi gerçekleştirelim. W2K8R2 sunucusu üzerinde yazilimdevi.omer.com adlı partition’ı kullanarak oluşturmuş olduğum (APTEST) Application Partition yapısının Server2.Branch1.omer.com adlı domain sunucusu üzerinde replike olduğunu görebilirsiniz.

Replike ettiğiniz Application Partition yapısını DNS sunucu üzerinde göremiyorsunuz DNS Servisini restart etmelisiniz. W2K8R2 sunucusu üzerinde oluşturduğunuz partitionları “dnscmd /enumdirectorypartitions” komutunu kullanarak varolan Application Partition’ları görebilirsiniz. Dnscmd komutu ile ilgili parametreler hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc772069(v=ws.10).aspx

Varolan Application Partition’ları “dnscmd /deletedirectorypartition yazilimdevi.omer.com” komutunu kullanarak silebilirsiniz. Silinen Application Partition’ların arayüz üzerinden silinip silinmediğini kontrol ederken DNS servisini restart edebilirsiniz. Application Partition yapısı ile ilgili olarak daha  fazla bilgi edinmek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc784421(v=ws.10).aspx

Faydalı Olması Dileğiyle…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s