Windows Internet Name Services

WINS, Microsoft işletim sistemleri için kullanılan NETBIOS (Computer Name) isimlerinden bilgisayarların ip adreslerini çözmeye yarayan servistir. Windows Server 2008 öncesine kadar eski adıyla servis, yeni adı ile rol olarak gelen bu servis Windows Server 2008 ile beraber artık Feature(Özellik) olarak karşımıza çıkıyor. Peki, nedir bu NETBIOS ismi, ne anlama gelir? NETBIOS ismi makinanızın adının ilk 15 karakterini temsil etmektedir.  Makinenizin adı 15 karakterden fazla ise bu ismin (15 karakter) ağda bulunan başka bir bilgisayarın ismi ile aynı olması durumunda isim çakışması yaşayabilirsiniz. Bu yüzden sistem yöneticileri olarak ağa katacağınız bilgisayarların ismini verirken daha dikkatli olmalısınız. Windows 2000’den itibaren WINS servisi yerine önce DNS servisi tercih edilmektedir. Ama onun öncesinde Windows 98, Windows 95, Windows NT 4.0 işletim sistemlerinde ise makinalar WINS servisini kullanarak birbirlerinin NETBIOS isimlerini çözmeye çalışıyorlardı. Bu yazımda sizlere WINS özelliğinin nasıl kurulacağından, istemci tarafında WINS ayarlarının nasıl yapılandırılacağından, DNS tarafında WINS ile ilgili neler yapabileceğimizden bahsedeceğim.Server Manager konsolunu açıp Feature bölümüne geçelim. Feature’ın üzerine sağ tıklayıp “Add Feature” seçeneğinden WINS Server seçeneğini seçelim. Install butonunu kullanarak WINS Server özelliğini kurabilirsiniz.

1

3

WINS özelliğini kurduktan sonra istemci bilgisayarlara  WINS Server olan makinayı göstermeniz gerekir. Bunun için TCP/IP ayarlarından DNS server bilgisini gösterdiğiniz gibi WINS server bilgisini de gösterebilirsiniz.

2

Active Registration içerisinde WINS ile ilgili kayıtları görebilirsiniz. Varsayılan (Default) olarak kayıtları göstermez bunun nedeni yüzlerce kaydın olması durumunda makina hızını yavaşlatabilir. Active Registration içerisinde kayıtları görmek için sağ tıklayıp “Display Records” seçeneği seçilir. Karşımıza gelen ekranda “Find Now” butonunu kullanarak WINS Server’ın kendisinin bildiği tüm kayıtları gösterebilirsiniz.

4

WINS sunucular üzerinde bulunan kayıtlar tamamen dinamik kayıtlardır. Bilgisayarda WINS Server tanımı yapılmışsa istemci bilgisayar kendi kayıt işlemini gerçekleştirir. Bu kayıtlar belirli aralıklarla kontrol edilir ve yenilenir. Yenilenmeyen kayıtlar belirli bir süre sonra silinmeye başlar. Bu işlem sayesinde WINS Server veritabanında bir şişme yaşanmaz. Peki ya yüzlerce istemciniz varsa ve istemcilerinize belirli bir WINS sunucuyu göstermek istiyorsanız ne yapabilirsiniz? Cevabı oldukça basit: DHCP servisini kullanarak istemciye IP bilgisinin yanında WINS Server bilgisini de verebilirsiniz.

5

WINS Server üzerinde kendi kayıtlarınızı yaratmak istiyorsanız ne yapmalısınız. Cevabı oldukça basit WINS Server konsolu üzerinde sağ tıklayıp “New Static Mapping” seçeneğini kullanarak istediğiniz işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

6

Replication Partner, WINS içerisinde bulunan kayıtların başka bir WINS sunucu üzerine kopyalanmasını sağlar. Peki, neden böyle bir işleme ihtiyaç duyarsanız? İki farklı şube arasında WINS kayıtlarının (her ikisinde de) durmasını istiyorsanız bu seçeneği kullanabilirsiniz. Benim hazırlamış olduğum test ortamında W2K8R2 sunucum ile Server2 adlı sunucum replication partner olacak. W2K8R2 Server içerisinde WINS Server  konsolu üzerinde Replication Partner seçeneğine sağ tıklayıp  “New Replication Partner” seçeneği seçilir. Karşınıza gelen ekranda replikasyon yapmak istediğiniz sunucunun adı ya da IP adresi girilir. Bu işlemi diğer partner olacak olan bilgisayar üzerinde de gerçekleştirmelisiniz.

7

İşlemi gerçekleştirdikten sonra Active Registration bölümü içerisinden kayıtları görebilirsiniz. Burada unutulmaması gereken ufak noktalar var. Replikasyon mekanizmasının hemen çalışması için “Replicate Now” seçeneğini kullanabilirsiniz.

8

Push/Pull Partner mekanizması içerisinde Push Partner olan bilgisayar belirli bir sayıda değişiklik olduğunda diğer tarafta bulunan sunuculara haber verir. Pull Partner ise default(varsayılan) olarak 30 dakika içerisinde diğer tarafta bulunan sunucularla haberleşerek yeni kaydın olup olmadığını kontrol eder.

910

WINS ile ilgili özelliklerden bahsettikten sonra şimdi sizlere kısaca Node Type (düğüm tipi) seçeneklerinden bahsedeceğim. Peki node type nedir, ne işe yarar?

Node Type isim çözümleme işleminin nasıl kullanılması gerektiğini veya hangi sıranın izlenmesi gerektiğini bildirir.

Hybrid Node(h node): Bilgisayarınız isim çözümleme ile ilgili sorguyu önce WINS’e sorar ve cevap alamazsa broadcast işlemini gerçekleştirir.

Mixed Node(m node): Bilgisayarınız mixed node tipini kullanıyorsa sorgu işlemi için önce broadcast işlemini daha sonra olmazsa WINS Server’a sorarak sorgu işlemini gerçekleştirir.

Peer Node(p node): Bilgisayarınız peer node tipini kullanıyorsa sorgu işlemi için direk olarak WINS Server’a sorar, WINS Server isim çözme işlemini gerçekleştirirse isim çözülür eğer WINS Sunucu ismi bulamazsa isim çözülmez.

Broadcast Node(b node): Makina bu node tipini kullanıyorsa isim çözümleme işlemi için sadece broadcast işlemini gerçekleştirir.

Jetpack komutunu kullanarak WINS veritabanının bakımını yapabilirsiniz. Jetpack komutunu kullanarak yaptığınız işlem sırasında hata alırsanız WINS ile ilgili olan servisi durdurmayı unutmayınız. İlgili servisi “stop” ettikten sonra işlemi tekrardan gerçekleştirebilirsiniz.

11

Faydalı Olması Dileğiyle …

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s