Windows Server 2008 R2 Routing and Remote Access Services (LAN Routing)

Routing and Remote Access servisi, Windows Server 2008 üzerinde gerçekleştirilen uzaktan erişim hizmetidir. Windows Server 2003 işletim sistemi ile kurulduğunda beraber gelen bu servis artık Windows Server 2008 ile beraber  bir rol olarak karşımıza geliyor. Bu yazımda sizlere Windows Server 2008 işletim sistemi üzerinde Routing and Remote Access rolünü nasıl kuracağınızdan ve LAN Routing uygulamasını nasıl gerçekleştireceğinizden bahsedeceğim.

Peki, nedir bu router, ne işe yarar? Router, farklı network id’lere sahip olan bilgisayarların birbirleri ile haberleşmesini sağlayan cihazlardır. Genel olarak  Hardware ve Software Router olmak üzere ikiye ayrılır. Hardware Router’lar, işlemlerini donanımsal olarak gerçekleştirirler. Sadece routing işlemi için tasarlanan bu cihazlar üzerlerinde herhangi bir uygulama çalıştırmazlar. Software Router ‘lar işlemleri sadece routing için tasarlanmamış olan yapılardır. MS Windows işletim sistemleri sunduğu routing hizmeti gibi. Bu hizmet işletim sistemleri ile beraber ücretsiz olarak kullanıcılara sunulur. Software Router işlemi için server işletim sistemi, sunucuların birbirlerine erişebileceği fiziksel bağlantı, routing servisi ve erişim sağlanacak olan networklerden birer tane IP adresi gereklidir.Router’larla ilgili bu kadar bilgi verdikten sonra artık sıra geldi rolü ekleme işlemine.. İlgili servisin kurulumu için ilk olarak Server Manager konsolu açılır. Açılan Server Manager konsolu üzerinden Feature bölümüne sağ tıklayıp “Add Feature” seçeneği seçilir. Karşımıza gelen ekranda Select Server Roles ekranından Network Policy and Access Services rolünü seçip Next butonu ile ilerleyelim.

1 2

Install butonunu kullanarak kurulum işlemini başlatabilirsiniz. Hazırladığımız topoloji içerisinden LAN Routing işlemimize devam edelim.

00

LAN Routing işlemi için gerekli konfigürasyonları tamamlamadan hemen önce farklı network içerisinde bulunan bilgisayarların birbirlerine erişip erişemediğini kontrol edelim.

910

Yukarıdaki ekranlarda da görüldüğü gibi iki sunucu birbirlerine erişim gerçekleştiremiyorlar.

RRAS olan sunucumun üzerine gerekli rol kurulumunu yaptıktan sonra sıra geldi konfigürasyon işlemlerine. RRAS olan sunucu üzerinde Routing and Remote Access konsolu içerisinde sunucu ikonuna sağ tıklayıp “Configure and Enable Routing and Remote Access” seçeneğini seçip karşımıza gelen ekranı Next butonu ile geçelim.

3

Configuration ekranında LAN Routing işlemini gerçekleştireceğimizden dolayı Custom Configuration seçeneğini seçelim ve Next butonu ile ilerleyelim.

4

Custom Configuration ekranında ise “LAN Routing” seçeneğini seçip Next butonu ile ilerleyelim.

56

Finish butonunu kullanarak  RRAS  ile ilgili servisi başlatabilirsiniz.

7

İlgili konfigürasyon işlemlerini gerçekleştirdikten sonra Routing and Remote Access servisinin çalıştığını aşağıdaki ekranda görebilirsiniz.

8

RRAS sunucu üzerinde gerekli konfigürasyon işlemlerini gerçekleştirdikten sonra sıra geldi test işlemini gerçekleştirmeye.

1112

Yukarıda görüldüğü gibi işlemlerimizi başarı ile gerçekleştirmiş olduk. Artık farklı iki network içerisinde bulunan sunucularımız birbirlerine erişim sağlayabiliyorlar. Routing and Remote Access servisi ile ilgili daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc757102(v=ws.10).aspx

Faydalı Olması Dileğiyle…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s