Windows Server 2012 Installation

Bu yazımda sizlere Windows Server 2012 işletim sisteminin kurulumundan ve bizlere getirmiş olduğu yeniliklerden bahsedeceğim.

Windows Server 2012 işletim sistemi cloud uyumlu olarak tasarlanan ilk işletim sistemi olarak karşımıza geliyor. Bunun yanında birçok yeni özellik ve mimari olarak yenilikleri de beraberinde getiriyor. Bunlardan sadece birkaçını örnek verecek olursak Metro UI, Ribbon arayüzüne sahip Windows Explorer,  Yenilenmiş Logon arayüzü, Yenilenen Server Manager arayüzü, Metro ara yüzüne tümleşik olarak gelen Control Panel, Direct Access yenilikleri ve daha birçoğu.

1

Windows Server 2012 DVD’si ile sunucuyu boot ederken aşağıdaki gibi kurulum ekranı karşınıza gelecektir. Windows Server 2012 kurulumunun ilk aşamasında kurulum dili, saat ve keyboard(klavye) dilini ayarlayabilirsiniz. Next butonunu kullanarak ilerleyelim.

2

Eğer daha önceden kurulan bir Windows Server 2012 sisteminiz varsa bu sistem üzerinde (administrator şifresi resetleme, memory diagnostics işlemleri gibi) işlemleri yapmak için “Repair your Computer” seçeneğini kullanabilirsiniz. Biz burada Install Now butonunu kullanarak kuruluma başlayalım.

3

Karşımıza gelen “Select the operating system you want to install” ekranında Windows Server 2012 sürümleri ile ilgili listeden hangi sürümü yüklemek istiyorsanız onu seçebilirsiniz.  Ben burada Windows Server 2012 Standard (Server with a GUI) sürümünü seçip Next ile ilerliyorum.

4

Karşımıza gelen ekranda lisans anlaşmasını “I Accept the licence term” seçeneği ile kabul edip Next ile ilerleyelim. Karşımıza gelen ekranda kurulumu Custom(Advanced) olarak mı yoksa (Upgrade) olarak mı yapacağınızı belirleyebilirsiniz. Temiz bir kurulum işlemi için Custom(Advanced) seçeneğini seçip ilerliyorum. Bu ekranda eski bir Windows sürümü için Windows Server 2012 yükseltme(Upgrade) yapacaksınız bu seçeneği seçebilirsiniz.

5

Karşımıza disk biçimlendirme bölümü ve Windows işletim sistemini kuracağımız disk birimini seçme ekranı gelecektir. Burada disk birimlerinizi farklı birimlere “Drive Options” seçeneğini kullanarak ayırabilirsiniz. Load Driver seçeneğini kullanarak herhangi bir driver’ı yükleyebilirsiniz. Ben Windows Server 2012’i tek birime kuracağım için bölümlenmemiş alanı seçip Next ile ilerliyorum.

6

7

Karşımıza gelen ekranda Windows Server 2012 kurulumu, kurulum dosyalarının kopyalanması, özelliklerin yüklenmesi, güncelleştirmelerin yüklenmesi ve kurulumun tamamlanmasına yönelik bilgileri görebilirsiniz. Kurulum tamamlanınca karşınıza gelen ekranda sizden “Administrator” kullanıcısı için password tanımlanması istenecektir. Bu ekranda kullanıcı için şifreyi belirleyebilirsiniz.

Gerekli şifre işlemini gerçekleştirdikten sonra karşınıza Windows Logon ekranı gelecektir. Windows Server 2012 logon ekranında yenilikleri görebilirsiniz. Logon ekranıyla beraber saat ve tarih bilgisi varsayılan olarak geliyor.

8

Karşımıza gelen ekranda (Ctrl+Alt+Delete) tuşlarına basarak logon ekranına geçelim. Logon ekranında Administrator password’ünü girdikten sonra Windows Server 2012 logon süreci başlayacaktır. Mevcut kullanıcı dışında başka bir kullanıcı ile logon olmak isterseniz logon ekranındaki sola bakan oku tıklamanız yeterli olacaktır. Karşımıza gelen ekrandan Other User seçeneğini seçebilirsiniz. İlk Logon ekranında karşınıza “Server Manager” aracı yüklenmeye başlayacaktır. Windows Server 2012 ile beraber Server Manager arayüzü de yenilenmiş olarak karşımıza geliyor.

Windows Server 2012 ilk açılışta karşımıza dashboard yapısı ile geliyor. Dashboard içerisinden rol ekleme, diğer sunucuları yönetme imkanının yanı sıra lokal sunucular için Local Server seçeneğini de kullanabilirsiniz.

9

Windows Server 2012 ile beraber göze çarpan bir diğer yenilik ise Control Panel ikonunun görev çubuğuna entegre olmuş halde karşımıza çıkması.

10

Windows Server 2012’yi VmWare Workstation 8.0 sürümünün üzerine yükledikten sonra VmWare Tools’u kurarsanız ufak bir siyah ekran sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Görüntü ile ilgili bu sorun için VmWare Tools’u kurarken özelleştirip (Custom) oradaki VGA driver’ını kurmadan deneyebilirsiniz. Buna ek olarak Windows Server 2012’in VmWare Workstation 9.0 üzerindeki kurulum denemelerinde sorun yaşamazsınız. Benim tercihim VmWare Workstation 9.0 kullanmanızdan yana olacaktır.

Windows Server 2012 versiyonları ve bunların lisanslanması hakkında merak ettiğiniz herşeyi aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

http://www.zdnet.com/microsoft-goes-public-with-windows-server-2012-versions-licensing-7000000341/

Faydalı Olması Dileğiyle …

Reklamlar

3 responses to “Windows Server 2012 Installation

  1. Ömer Bey, elinize sağlık. Öğrenmek istediğim konu şu: Logon ekranında gösterilen tarih ve saat bilgileri ile ilgili değişiklik yapılabiliyor mu ya da bu ekranda duvar kağıdı kullanılabiliyor mu? Mümkünse nasıl? Teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s