DELL PowerEdge R620 IDRAC IP Configuration

IDRAC (Integrated Dell Remote Access Controller) ile Dell sunucularında bulunan sunucunun BIOS’u dahil tüm süreçlerini uzaktan yönetilmesini sağlayan yönetim arabirimidir. IBM için RSA Settings neyse HP için ILO neyse Dell sunucular için IDRAC yönetim arayüzü de odur. IDRAC modülü ile sunuculara uzaktan erişim sağlayarak yönetimsel işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu yazımda sizlere Dell sunucular içerisinde bulunan sunucunun uzaktan yönetilmesini sağlayan IDRAC menüsüne management IP atanması işleminden bahsedeceğim.

IDRAC 7’ye ulaşabilmek için ilk olarak sunucu açılışında F10 tuşu ile LifeCycle Controller menüsüne girilir. Karşınıza gelen LifeCycle Controller ekranının sol tarafında bulunan Hardware Configuration menüsünden Configuration Wizards seçeneği seçilir.

1

System Configuration Wizards ekranında IDRAC Configuration seçeneği seçilir.

23

IDRAC Configuration ekranında LAN Configuration menüsünde IDRAC yapısının MAC adresini ve diğer bilgilere ulaşabilirsiniz. Next butonu ile ilerleyebilirsiniz.

4

Common IP Configuration ekranını Next butonu ile ilerleyin.

5

IPv4 Configuration ekranında sunucuya verilecek IP’nin DHCP sunucudan mı verileceği yada statik olarak mı verileceğini,  sunucuya set etmek istediğiniz IP adresi, Subnet Mask ve Default Gateway adresini girip ve Next butonu ile ilerleyebilirsiniz.

6

IPv6 Configuration ekranında varsayılan değerleri kabul edip Next butonu ile ilerleyebilirsiniz.

7

Virtual Media Configuration ekranınında sunucuya sanal bir medya attach etmek istiyorsanız ilgili seçeneği seçip Next butonu ile ilerleyebilirsiniz.

8

LAN User Configuration ekranında sunucu ile beraber gelen Default User ve Password bilgilerini değiştirebilirsiniz. Default olarak Username “root” Password ise “calvin” olarak gelmektedir. Sunucu üzerinde gelen Default Username yada Password seçeneğini isterseniz bu ekranda değiştirebilirsiniz. Next butonu ile ilerleyebilirsiniz.

9

Summary ekranında yapmış olduğunuz tüm ayarları görebilirsiniz. Summary ekranınında Apply butonunu kullanarak yapmış olduğunuz tüm ayarların geçerli olmasını sağlayabilirsiniz. Apply butonuna basıp Management IP atama işlemini sonlandırabilirsiniz. Confirmation ekranında ise Finish butonu ile işlemi ile sunucular üzerinde Managament IP konfigürasyon işlemini sonlandırabilirsiniz.

1011

Faydalı Olması Dileğiyle …

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s