IBM Integrated Management Module (IMM) Configuration

Integrated Management Module (IMM), IBM Sunucularda sunuculara uzaktan erişilmesini sağlayan modül yapısıdır. Sisteme management network üzerinden erişip sunucunun BIOS’unu yapılandırabilir, İşletim Sistemi kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

Bu yazımda sizlere IBM Integrated Management Module (IMM) modül hakkında bilgi vermeye çalışacağım. IMM modülü kullanarak sunucunuza uzaktan müdahele edebilir ve gerekli işlemlerinizi yapabilirsiniz. Buna örnek olarak (Restart, Shutdown, Firmware Update, Remote Control gibi) IMM modüle ulaşmak için sunucunuza ya da DHCP’den ya da statik olarak IP atama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sunucuyu restart ettikten sonra açılış ekranında F1 tuşu ile Setup menüsüne girebilirsiniz. Daha sonra sırasıyla System Settings, IMM modülü bölümüne girin. Bu ekranda Network Configuration kısmında sunucunuza IP atama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sunucuya IP atama işlemini gerçekleştirdikten sonra sıra geldi IMM Module login olma işlemine.

IMM’e login olmak için default username ve password bilgilerini girip Login butonu ile bu süreci başlatabilirsiniz. (Default Username:USERID, Password:PASSW0RD)

1

Login olduktan sonra oturum süresini belirleyebilirsiniz. Ben burada oturum süresini sınırsız olarak seçip Continue butonu ile ilerliyorum.

2

Logon olduktan sonra karşımıza gelen ekranda sistem ile ilgili bilgi içeren kısımları görebilirsiniz. System Status ekranında sunucunun açık olup olmadığını, sunucunun çalışma durumunu, CPU sıcaklığını, Fan hızları gibi bilgilere erişebilirsiniz.

3

Event Log kısmında sunucu ile ilgili her ne işlem yapılmışsa sunucu loglarını bu kısımdan  inceleyebilirsiniz. Vital Product Data bölümünde ise sunucuya takılı olan parçaların Fru numaralarını ve firmware versiyonlarını görebilirsiniz.

4

Task menüsü altında Server Power/Restart Activity kısmında sunucunun power on yada power off olduğunu, kaç saattir açık olduğunu veya kaç defa reset atıldığını görebilirsiniz.

5

Server Power/Restart Control bölümünde sunucunun başındaymış gibi sunucunuzu uzaktan açıp kapayabilirsiniz. Firmware Update bölümünde sunucunuza firmware işlemini (hangi firmware işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız onu seçip) gerçekleştirebilirsiniz. Port Assignment kısmında Port Forwarding işlemi için gerekli konfigürasyon işlemlerini yapabilirsiniz.

6

Network Interfaces bölümünde sunucunuzun IP konfigürasyonunu statik olarak set edebilir ya da IP’yi DHCP’den almasını sağlayabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra sizden ASM Restart işlemini yapmanızı isteyebilir bunun için bu seçeneği kullanabilirsiniz.

7

Faydalı Olması Dileğiyle …

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s