Foreign Configuration Operations on Dell PowerEdge R620

Bu yazımda sizlere Dell PowerEdge R620 sunucular üzerinde Foreign Configuration yapılandırması hakkında bilgi vereceğim.

RAID yapılandırmasında bir veya daha fazla fiziksel disk çıkarılırsa bu disklerdeki yapılandırma RAID kontroller tarafından foreign configuration olarak kabul edilir. Bazı durumlarda fiziksel diskleri taşıdıktan sonra sanal disklerin kaybolmaması için foreign configuration yapılandırmasının içe aktarılması gerekir. Foreign Configuration yapılandırması yalnızca Ready ya da Degraded durumda bulunan sanal disk yapıları için geçerlidir. (Sanal disk verileri mevcut olmalı, sanal disk yedek RAID düzeyini kullanmalı.) Import Foreign Configuration görevi yalnızca kontroller yabancı bir yapılandırma tespit ettiğinde görüntülenir.

1

PERC H710 Mini ekranında RAID 5 yapısında bulunan bir disk yapılandırması mevcut. BAY1 içerisinde bulunan disk’i mevcut RAID konfigürasyonuna Import işlemine başlayalım. Open Manage Administrator ekranında Storage Dashboard bölümünde RAID Controller  içerisinde Foreign Configuration Operations seçeneğini seçip Execute butonunu kullanarak ilerleyelim.

2

Foreign Configuration Pewiew on Controller PERC H710 Mini ekranında Virtual Disks bölümünde “Orphan Drive 0 “ görülür. Import/Recover butonunu kullanarak mevcut foreign configuration yapısının içeri aktarılmasını sağlayabilirsiniz.

3

4

PERC H710 Mini:Import/Recover Foreign Configuration ekranında Import/Recover Foreign Configuration butonunu kullanarak RAID yapısında bulunan Foreign Disk’i mevcut yapımıza import işlemine başlayalım.

5

Physical Disks included in Virtual Disk 0 ekranında Import işlemi gerçekleştirilen diski Rebuild olduğunu görebilirsiniz. Diskler için veri bütünlüğünü sağlamak için yeniden oluşturma işlemi tamamlandıktan hemen sonra tutarlılık kontrolü başlatmalısınız. Rebuild edilen disk fiziksel olarak arızalı ise sorun devam edecektir. Bu gibi durumlarda DSET aracını kullanarak fiziksel olarak arıza olup olmadığını görebilirsiniz.

6

7

Konu ile ilgili olarak daha fazla bilgi almak için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

http://www.dell.com/support/manuals/us/en/19/poweredge-rc-h730p/PERC9UGPublication-v3/Importing-or-clearing-foreign-configurations-using-the-foreign-configuration-view-screen?guid=GUID-44827A57-4761-44E3-B21F-B0170A94B281&lang=en-us

Faydalı Olması Dileğiyle …

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s