Windows Server 2012 NIC Teaming

Bu yazımda sizlere Windows Server 2012 ile beraber gelen yeniliklerden biri olan NIC Teaming özelliğinden bahsedeceğim. Windows Server 2012 öncesine kadar sunucu sistemlerinde third party yazılımlar ile gerçekleştirebildiğiniz NIC Teaming özelliği, Windows Server 2012 ile birlikte artık işletim sistemi içerisinden bize sağlanıyor. Peki nedir bu NIC Teaming? Hemen sizlere kısaca bu özellikten bahsedeyim. Ağ kartlarının kendi içlerinde gruplanması olayına NIC Teaming denir. İki ethernet kartını gruplandırdığınızda meydana gelebilecek herhangi bir sorunda örneğin kartlardan biri arızalandığında sistemin aksamadan çalışmasını sağlar. NIC Teaming yapı olarak Network Teaming Mode ve Load Algorithm Distribution yapılarından oluşur.

NIC Teaming Mode: Network kartlarının switch’ler arasındaki çalışma mekanizması.

Switch Independent: İki ya da daha fazla network adaptör fiziksel olarak iki farklı switch’e bağlı ise bu yapıyı kullanabilirsiniz. Network Teaming için bağlı bulundukları fiziksel switch’ler üzerinde herhangi bir ayar yapmadan kullanabileceğiniz yöntem.

LACP: Teaming içinde bulunan fiziksel network kartlarının bağlı bulundukları fiziksel switch protokolünü desteklerse ve switch’ler üzerinde yapılandırma olursa kullanılan bir yöntem. LACP gelen trafiği switch’e yönlendirmesini sağlar.

Static Teaming: Fiziksel switch ve network kartları üzerinde static route’lar girilerek yapılan yapılandırma. (Aynı switch’e bağlı olarak yapılan yapılandırma.)

Load Distribution Algorithm

Hyper V Port: Hyper V için kullanılan NIC Teaming modeli. (Bir port diğerlerine göre daha fazla kullanılabilir.)

Dynamic: Network adaptör ne kadar yoğunsa (I/O kullanımı) yükü otomatik olarak yönlendirir.

Address Hash: Gelen paket bir network adaptör üzerinden gelir. Dışarıya giden tüm paketler bütün network adaptörlerini kullanır. (Inbound tek Outbound çift yönlü)

NIC Teaming işleminden bu kadar bahsettikten sonra  bu işlemi nasıl gerçekleştirebilirsiniz şimdi ona bir göz atalım.

Aşağıdaki ekranda görüldüğü gibi 4 adet ethernet kartımız var. Ben bunların 10 Gbps olan ikisi üzerinde teaming işlemini gerçekleştireceğim. Server Manager konsolu üzerinde Network Adapter Teaming özelliğinin disable olduğunu ve ethernet kartlarının üzerinde var olan yapılandırmanızı görebilirsiniz.

1

NIC Teaming ayarlarını yapılandırabilmek için All Servers menüsü içerisinde teaming yapmak istediğiniz sunucunuzu seçip ilerleyebilirsiniz. NIC Teaming ekranında sağ alt tarafta bulunan Adapters and Interfaces menüsü içerisinde karşınıza gelen ekranda teaming işlemini yapmak istediğiniz ethernet kartlarınızın üzerine sağ tıklayıp “Add to New Team” seçeneğini seçip ilerleyebilirsiniz.

2

Karşınıza gelen NIC Teaming ekranınında var olan ethernet kartlarınızı görebilirsiniz. Teaming işlemini gerçekleştirmek istediğiniz ethernet kartlarınızı bu menü içerisinde seçip teaming adını belirleyip ilerleyebilirsiniz.

3

Ben burada 10 Gbps olan ethernet kartlarını seçip teaming işlemine adını verip OK butonu ile ilerliyorum. Bu işlemden sonra teaming yapınız oluşacaktır fakat bu işlem için kısa bir süre beklemelisiniz. Bu işlemden sonra oluşturduğunuz teaming yapısını Network Connections ekranından görebilirsiniz.

4

5

Oluşturduğunuz teaming yapısına IP adresini tanımlayıp işlemlerinize devam edebilirsiniz. Üzerinde IP konfigürasyonu olan bir ethernet kartını teaming yapısına katarsanız ethernet kartına ait tüm ayarları sıfırlayalabilirsiniz.

Faydalı Olması Dileğiyle …

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s