How to Clean up the WinSxS Directory and Free Up Disk Space on Windows Server 2008 R2

Bu yazımda sizlere temiz bir Windows işletim sistemi kurulumu sonrasında boyutu büyüyen ve kullanıcılar için rahatsız edici bir durum olan Winsxs klasörünün boyutunun düşürülmesi  konusunda bilgi vermeye çalışacağım.

Winsxs, Windows işletim sistemi ile hayatımıza giren bu klasör işletim sistemidir. DLL dosyalarındaki sorunları çözmek adına kullanılan bir klasördür. İşletim sistemi için kritik olan sistem dosyalarının  bir kopyasını tutar. Winsxs klasörünün boyutu sunucuya göre değişir. Bazıları küçük Winsxs dizinlerine sahip olurken  bazıları daha büyük boyutlarda olabilir.

Winsxs, geriye dönük uyumluluk adına her bir dll dosyasının farklı versiyonlarını burada tutar. (Side by side Assemblies) Winsxs boyutunun düşürülmesi için Update yayınlandı. (Windows 7 SP1 or Windows Server 2008 R2) Aşağıdaki adresten bu güncellemeye ulaşabilirsiniz.

http://support.microsoft.com/kb/2852386

Güncelleştirme paketini yüklemek için ya yukarıdaki linki kullanabilir veya  Microsoft Update Catalog (https://www.catalog.update.microsoft.com/Home.aspx )içerisinden manuel olarak indirebilirsiniz. Güncelleştirmeyi çift tıklayıp kuruluma hemen başlayabilirsiniz.

pic2

İlgili güncelleştime paketini yükledikten sonra temizleme işlemine başlamak için sunucu üzerinde Desktop Experience feature’nın yüklü olması gerekiyor. Disk Cleanup bileşeni Desktop Experience ile beraber gelen ve varsayılanda yükü olmayan bir bileşendir.

pic3

Desktop Experience, feature’ını kurarken yanında ek özellikler getirir. Gerekli özellikleri seçip Add Required Features seçeneği ile seçip kuruluma devam edelim. Kurulum tamamlandıktan sonra sunucuyu restart etmeniz gerekir.

pic4

pic6

Sunucu restart olduktan sonra sırasıyla Start->All Programs->Accessories->System Tools altında bulunan Disk Cleanup uygulaması açılır.

pic8

Disk Cleanup ile sunucunuz üzerindeki hangi sürücü üzerinde temizleme yapmak istiyorsanız onu seçmelisiniz. (C or D drive) Sürücüyü seçip OK butonu ile ilerliyorum.

pic9

OK butonuna tıkladıktan sonra bir tarama işlemi başlayacaktır. Tarama işlemi sonrasında Windows Update Cleanup sizlere temizlemek için birkaç seçenek sunacaktır.

pic11

Windows Update Cleanup seçeneği seçip temizleme işlemini başlatabilirsiniz. Temizleme işlemi bir sonraki yeniden başlatma sırasında gerçekleşir. Sunucuyu yeniden başlattıktan sonra Winsxs klasörünün boyutunu kontrol edebilirsiniz.

İlgili işlemleri manuel olarak yapmak yerine, Technet Script Center içerisinde bulunan script’i kullanabilirsiniz.

https://gallery.technet.microsoft.com/scriptcenter/CleanMgrexeKB2852386-83d7a1ae

Faydalı Olması Dileğiyle …

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s