Installation of Cisco UCS Central 1.2

Cisco UCS Central, Cisco UCS Domain’lerin yönetimini sağlayan bir yönetim aracıdır. UCS Domain’ler UCS Manager’lar tarafından yönetilen gruplardır. UCS Manager üzerinden yönetilmekte olan Rack ya da Blade sunucuları UCS Central ile de yönetebilirsiniz.

Cisco UCS Central <———>Cisco UCS Manager

Rack Sunucuları Fabric Interconnect’ler üzerinden bağlayarak Cisco UCS Central ile yönetip izleyebilirsiniz.

-Standalone Mode

-Cluster Mode: Cluster kurulumu için ; aynı subnet içerisinde olmalı, aynı shared storage (Raw LUN) paylaşımı olmalı, UCS Central olarak kurulacak sunucular aynı release versiyonlara sahip olmalı, aynı virtual IP adresine sahip olmalı.

Cluster Mode içerisinde primary node down olduğunda Standby Node minimum kesinti ile çalışmaya devam eder. Standalone Mode olarak kullanılan UCS Central’da shared storage yapısı kullanabilir.

20 Cisco UCS Domain’in bir yıllık verisini saklamak için yaklaşık olarak 400 GB alana ihtiyaç vardır. 100 Cisco UCS Domain’in bir yıllık verisini saklamak için yaklaşık olarak 2 TB alana ihtiyaç bulunmaktadır. Uzak lokasyonlarda bulunan UCS Domain’lerini yönetmek için 1.5 Mbps higher bandwidth ve 500 ms’den küçük latency değerine sahip olunmalıdır.

Supported Database Servers

  • Oracle Database 11g Enterprise Edition Release 11.2.0.1.0 – 64-bit Production or higher
  • PostgreSQL Server 9.1.8 64-bit or higher
  • Microsoft SQL Server 2012 (SP1) – 11.0.3000.0 (X64) or higher
  • Microsoft SQL Server 2008 R2 10.50.1600.1 (X64) SP1 or higher

Communication between Cisco UCS Central and Cisco UCS Domain

Port Number Daemon Protocol Usage
32803 LOCKD TCP/UDP Firmware Management and Backup
892 MOUNTD TCP/UDP
875 RQUOTAD TCP/UDP
32805 STATD TCP/UDP
2049 NFS TCP/UDP
111 SUNRPC TCP/UDP
443   TCP/UDP Enable communication through Firewall between UCS Central and UCS Manager

 Communication between Cisco UCS Central and Client Browser

Port Number Daemon Protocol Usage
80   TCP Communications between client browser and Cisco UCS Central
843   TCP
443   TCP Enable communication through Firewall between UCS Central and UCS Manager

Supported Web Browsers

Internet Explorer 9 and above, Firefox 29 and above, Chrome 34 and above, Adobe Flash Player 11.7 and above, Safari 6 and above

UCS Central Pre Installation Requirements

Cisco UCS Central için statik IP adresi, netmask ve default gateway adresine sahip olmalı. UCS Central sunucunun DNS olarak kullanabileceği DNS sunucu adı ve IP adresi, Domain adı ve Cisco UCS Central için kullanılacak olan Admin kullancısı için şifre bilgisi gerekmektedir.

**UCS Central sunucusu kurulumu sırasında DHCP’den IP alınmasını desteklemez.

Standalone kurulum için opsiyonel bir seçenek olan shared storage yapısı (Cluster kurulum için gerekli bir yapıdır).

Shared Secret: UCS Domain’leri UCS Central sunucuna register edilmesi için gerekli kullanıcı hesabıdır.

Cisco UCS Central kurulumunu .ova dosyası ya da .iso dosyası kullanarak yapabilirsiniz. Aşağıdaki linki kullanarak istediğiniz kurulum medyasını indirebilirsiniz.

https://software.cisco.com/download/release.html?mdfid=284308174&catid=282558030&softwareid=284308194&release=1.3(1a)&relind=AVAILABLE&rellifecycle=&reltype=latest

Aynı adresi kullanarak UCS Central içerisinde bulunan admin kullanıcısının şifresini resetlemek için Cisco UCS Central Password Reset dosyasını indirebilirsiniz.

**Cluster Mode olarak kurulan UCS Central sunucularında admin password’ünü değiştirirken sunucular sırasıyla reboot edilip ISO dosyasından başlatılarak işlem yapılır. Her iki sunucu içinde bu işlem yapılmalı ve her ikisinde de aynı şifre girilmelidir.

Cisco UCS Central sunucusuna 5’ten fazla UCS Domain’i register etmek  istediğimizde varsayılan veritabanı olan Postgre DB seçilmemelidir. UCS Central’in beş (5) UCS Domain’e kadar desteği mevcuttur. UCS Central 5’inci domain’den sonra eklenecek olan her domain için ek lisanslamaya girer. İlk UCS Domain kayıt işleminden sonra 120 gün boyunca (grace period) tüm özelliklerini kullanabilirsiniz. UCS Central içerisindeki lisanslama arıza alarmlarını önlemek için 120 gün sonunda lisanslama işleminin yapılması gerekir.

Veritabanı kullanılması isteniyorsa kullanılan veritabanı sunucusunun Cisco UCS Central sunucusu ile haberleşmesi gerekmektedir.

  • Default port for Oracle 1521
  • Default port for PostgreSQL 5432
  • Default port for MsSQL 1433

Cisco UCS Central sunucusunu kurduktan sonra sunucuya Cisco UCS Central GUI ya da Cisco UCS Central CLI ile erişebilirsiniz. Cisco UCS Central arayüzünden erişmek için;

HTTP olarak http://UCS_CENTRAL_IP

HTTPS olarak https://UCS_CENTRAL_IP

1

2

Cisco UCS Manager’ları, Cisco UCS Central ile izlemek için ilk olarak register edilmesi gerekmektedir.

Register işlemine başlamadan önce;

Cisco UCS Manager ve Cisco UCS Central üzerindeki Time Zone değerleri ve NTP Sunucu ayarları aynı ve senkronize çalışır durumda olmalıdır.

UCS Domain ve UCS Central üzerinde zaman ayarları aynı olmazsa registration işlemi başarılı olamaz. Cluster mode kurulumlarında sanal IP adresi kullanılmalıdır. Standalone mode kurulumlarda ise sanal makine IP adresi verilebilir.

**Cisco UCS Central’ın register işlemi sırasında UCS Manager üzerinde bulunan tüm oturumlar sonlandırılmalıdır.

Cisco UCS Domain UCS Central’a register edildikten sonra UCS Manager’ın kullandığı IP değiştirilmemelidir. IP adresi değiştirilmeye ihtiyaç duyulduğunda ilk olarak Cisco UCS Central’ın üzerinden unregister edilmeli daha sonra IP adresi değiştirilip tekrardan UCS Central sunucusuna register edilmelidir.

Cisco UCS Domain’i Cisco UCS Central’e register edildikten sonra latency değeri 300 ms’den daha fazla ise Cisco UCS Domain’ler için performans sorunu olabilir. Cisco UCS Domain UCS Central’dan unregister edildikten sonra UCS Manager üzerindeki global servis profil’leri local servis profil’leri haline gelir.

UCS Central, UCS Manager yerini alabilecek bir ürün değildir. Fakat  UCS Central UCS Manager eylemlerini yerine getirmesini sağlar. UCS Central, policy tanımlanmasını merkezileştirmenin ve birden fazla uç alanlarında tutarlı bir şekilde tüketilebilecek global tanımlayıcıların (global identifiers) havuzlarını oluşturma yolları olarak tasarlanmıştır. UCS Central aracılığıyla daha fazla işlevsellik elde edilmiş bile olsa UCS Manager UCS’i yönetmek için arayüz olmaya devam edecektir.

Registering a Cisco UCS Domain Using Cisco UCS Manager GUI

UCS Manager arayüzünü açıp Admin sekmesine gelelim. Admin sekmesi içerisinden Communication Management seçeneğini seçelim. UCS Central seçeğini seçip Action bölümünden Register with UCS Central seçeneği seçilir. Açılan pencerede Cisco UCS Central sunucusunun adı veya IP adresi girilir. Shared Secret alanında UCS Manager’ı UCS Central’e register ederken bu şifreyi girmelisiniz.

Policy Resolution alanında Global seçeneğini seçerseniz ilgili politikaları ya da konfigürasyonların yönetimini Cisco UCS Central, Local seçeneğini seçerseniz ilgili politikaları ya da konfigürasyonların yönetimini Cisco UCS Manager sağlar.

Unregistering a Cisco UCS Domain Using Cisco UCS Manager GUI

Cisco UCS Domain’i UCS Central üzerinden unregister etmek istiyorsanız ve bu işlem üretim ortamlarınızda olacaksa Cisco ekiplerinden destek almalısınız.

Cisco UCS Domain’i Cisco UCS Central üzerinden unregister edecekseniz ;

Cisco UCS Central’dan Cisco Domain’i unregister ettiğinizde servis profillerini, politikalarını ve diğer konfigürasyonları UCS Central’dan yönetemezseniz. Tüm global servis profillerini ve politikalarının yerini lokal servis profilleri ve politikalarına bırakır. Cisco UCS Manager’ı yeniden register ettiğinizde servis profilleri ve politikaları lokal olarak kalmaktadır.

Cisco UCS Manager üzerinden register işlemi yaptığımız gibi aynı işlemi takip ederek unregister işlemini de yapabilirsiniz.

UCS Central Authentication

UCS Central,UCSM kimlik doğrulama modelinin yapılandırılmasının global hale getirilmesini (gloabal configuration) sağlar.

UCS Central local (yerel)  ya da LDAP yetkilendirmelerini destekler. UCS Central, operasyonel yönetim politikaları (operational admin policies) vasıtasıyla UCSM için bu kimlik doğrulama  türlerini yapılandırmak için kullanılabilir. Diğer yetkilendirme türleri olan TACACS+ ya da RADIUS UCS Central için henüz desteklenmemektedir.

Not: Bu yazıyı daha önceden hazırladığım için yazı içerisinde kullanılan ekran görüntüleri ve bilgileri UCS Central 1.2(1f) versiyonuna aittir. Yakın zaman içerisinde Cisco tarafından yayınlanan  Cisco UCS Central 2.0.(1b) versiyonu bulunmaktadır. Bu ürünle ilgili daha sonra da bir yazı yazacağım.

Faydalı Olması Dileğiyle…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s