The FSMO role ownership could not be verified

Bu yazımda sizlere “The FSMO role ownership could not be verified” hatasının üstesinden nasıl gelebileceğiniz hakkında bilgi vereceğim. Windows Server 2012 R2 sunucu üzerinde Active Directory Recycle Bin özelliğini etkinleştirmek istediğinizde aşağıdaki gibi bir hata mesajı ile karşılaşabilirsiniz.

1

The FSMO role ownership could not be verified hatasının alınmasına mevcut domain ortamınız içerisinde bulunan “replication synchronization” problemi neden olabilir.

2

İlgili sorunu kontrol edebilmek için sunucu üzerinde komut satırını açıp “repadmin /showreps” komutunu kullanabilirsiniz. Schema Naming Context (NC) failed synchronize with the failed result 1908 (0x774) Bu gibi durumlarda varolan replication synchronization işlemini elle tetiklemek gerekebilir. Senkronizasyonu zorlamak için Active Directory Sites and Services konsolunu açıp, sunucunuz üzerinde sağ tıklayıp “Replication Now” seçeneğini seçmelisiniz.

3

Replikasyon süresi Active Directory’nin boyutuna ve yapısına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

4

İlgili senkronizasyon sorununu giderdikten sonra sunucu üzerinde komut satırını açıp “repadmin /showrepl” komutunu kullanarak ortamda bulunan replikasyon senkronizasyonunu kontrol edebilirsiniz.

5

Faydalı Olması Dileğiye….

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s