Software Projects

The Next Generation Internet

Yeni kuşak internet olarak olarak nitelenen “ultra-hızlı” Internet 2 ağı üzerinde veri iletim hızları en yüksek seviyelere çıkmış durumda yüksek çözünürlüklü filmleri bile saniyeler içerisinde indirmek bil mümkün.

Internet 2 projesi içerisinde Internet 2 yapısı,Abile Network Yapısı,Internet’in Tarihsel Gelişimi,IP v6 yapısı,Internet 2 Network Yapısı,Internet 2 üyesi olan kuruluşlar,kurumlar ve ülkeler,Internet ve Internet 2 yapılarının karşılaştırılması,Internet 2 üzerine yazılan akademik makaleler hakkında bilgileri kapsamaktadır.

Yeni Nesil Internet yapısı hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki linkten yapmış olduğum araştırma ile ilgili bilgi edinebilirsiniz. Buna ek olarak IEEE ‘nin kendi sitesinden konuyla ilgili yazılmış akademik makalelere ulaşabilirsiniz.

Term Project-Internet 2

————————————————————————————————————————————————————–

Postfix Admin Configuration Tool 

Bu proje ile Ubuntu işletim sistemini kurmayı, Apt-Get paket yönetim sistemi ile yönetimi nasıl sağlayacağınızı, Postfix MTA (Mail Transfer Agent) yapısının nasıl kurulacağı ve konfigürasyonun nasıl yapılacağını, LAMP Server yapısının nasıl kurulacağını, Database Dizaynı ve sorunlarının nasıl giderileceğini öğreneceksiniz.

Postfix Admin Configuration Tool ile mail transfer sisteminin nasıl çalıştığını ve Linux ortamında nasıl konfigüre edebileceğinizi öğreneceksiniz. Biz burada Postfix Admin arayüzünü kullanarak sanal domainler, sanal domainler üzerinden ise sanal kullanıcılarımızı oluşturduk. Mail işlemlerimizi ise oluşturduğumuz bu sanal kullanıcılar arasında gerçekleştirdik. İlk mail işlemlerimizi MUTT arayüzü üzerinden sağlarken daha sonra Mozilla Thunderbird (MUA) Mail User Agent üzerinden gerçekleştirdik.

Postfix Sendmail yerine geçmek amacı ile 1998 yılında Wietse Venema tarafından yazılmıştır.Sendmail’in özelliklerini taşıyan ama daha basit ve daha bir kolay yönetimine izin veren MTA yapısıdır.Postfix,Sendmail’e göre birçok küçük parçacıktan oluşmaktadır.Postfix’in birçok bileşene sahip olduğunu belirttik.Bazı bileşenler sadece mail alımı sırasında aktif iken bazı bileşenler sadece mail gönderimi sırasında aktif bileşenlerdir.

Postfix’in 2 tane ayar dosyası vardır.Birincisi /etc/postfix/master.cf:Postfix ile entegre çalışan programları postfix’e entegre etmek için kullanılan ayar dosyasıdır. İkincisi ise /etc/postfix/main.cf:Postfix’in kendisini ayarlamak için kullanılır.

PostfixAdmin Configuration Tool projemizdeki sunuma buradan ulaşabilirsiniz.

Postfix Admin Configuration Tool Thesis dökümanına erişmek için linki tıklayınız.

—————————————————————————————————————————————————————–

 

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s